domů > Vystřihovánky > Modely staveb > Civilní

Gočárovy domy

Gočárovy domy

Výrobce
Kód
OH0004 EAN: 
Měřítko
1:120
Obtížnost
2/5
Skladem: více než 10 ks

Papírový model vám bude doručen přepravní službou již vytištěný (či si jej osobně vyzvednete na naší pobočce). Modely jsou tištěny na kvalitní papír s vysokou gramáží a jsou tišteny na profesionální úrovni pomocí nejmodernějších ofsetových či laserových tiskáren.
50 CZK vč. DPH

50 CZK Množství:

PopisParametryAlternativy (290)Hodnocení (0)Komentáře (0)

Historické Gočárovy domy z pražské Zoo v podobě vystřihovánky. Papírové modely domů jsou vyhotoveny v měřítku 1:120. Sešit vystřihovánky obsahuje celkem 4 listy A4 s jednotlivými díly vystřihovánky.

Dřevěné domky jsou dílem architekta Josefa Gočára. Vznikly v letech 1920−1921 jako provozní stavby pro letiště ve Kbelích. V 60. letech 20. století byly demontovány a posléze přestěhovány do pražské zoo. Zde byly dva domy v roce 1978 opět smontovány, i když v poněkud pozměněné podobě. Jeden z nich byl využíván jako učebny pro práci s dětmi a později jako ubytovací zařízení pro návštěvy, druhý sloužil jako služební byt.

Původní domy byly postaveny ve stylu „národního kubismu“, který je zcela výjimečný. Celkové tvarosloví staveb uplatňuje typické kubistické prvky, které jsou však mnohem dekorativnější než obvykle. Byly totiž inspirovány lidovou architekturou, jak ji známe například z jihočeských barokních statků. Další zvláštností byla veselá barevnost dřevěných domků, které byly vyzdobeny v barvách trikolory. Vždyť vznikaly dva roky po vyhlášení Československé republiky.

V roce 2002 zasáhla oba domky ničivá povodeň a velmi vážně je poškodila. Protože opětné využívání nebylo možné, byly objekty provizorně zakonzervovány a čekaly na rekonstrukci. Ta byla ovšem spojena s nutností přestěhovat je do bezpečné části areálu zoo. Nakonec se podařilo získat prostředky na celkovou rekonstrukci, která byla zahájena v dubnu 1010.

Gočárovy domy jsou umístěny v severní části areálu zoo. Vznikla v nich jednak restaurace (jak tomu bylo v jednom domku původně), jednak malé muzeum historie pražské zoo, galerie a přednáškový sál.

Zpět
Výrobce
NEWSLETTER
Chci být informován o slevách a novinkách