domů > Vystřihovánky > Ostatní modely

Lunární modul
  • Náhled na postavený papírový model, BETEXA.cz

Lunární modul

Výrobce
Kód
117
Měřítko
1:24
Obtížnost
2/5
Skladem: více než 10 ks

Papírový model vám bude doručen přepravní službou již vytištěný (či si jej osobně vyzvednete na naší pobočce). Modely jsou tištěny na kvalitní papír s vysokou gramáží a jsou tišteny na profesionální úrovni pomocí nejmodernějších ofsetových či laserových tiskáren.
95 CZK vč. DPH

95 CZK Množství:

PopisParametryAlternativy (43)Hodnocení (0)Komentáře (0)

Lunární modul - anglicky Lunar Module (zkráceně LM). Původně se nazýval Lunar Excursion Module (LEM) - lunární výsadkový modul. Jednalo se o zařízení určené pro přistání na Měsíci se dvojicí astronautů a k jejich bezpečnému návratu na lunární oběžnou dráhu, kde čekala mateřská loď Apollo. Mezi papírové modely kosmických dopravních prostředků patří tento lunárni modul spolu s raketoplánem Atlantis. Na spolupráci se tentokrát podíleli pan Václav Šorel, pan František Kobík a pan Tomáš Přibyl, který již tradičně poskytl velice fundovaný komentář o letech programu Apollo.

Modul byl koncipovaný jako dvoustupňová raketa - přistávací stupeň zajistil sestup z lunární oběžné dráhy a hladké dosednutí na měsíčním povrchu. Následně posloužil jako vzletová plošina pro stupeň druhý (tzv. startovní), který dopravil astronauty zpět na oběžnou dráhu do mateřské lodi (v níž se pak vraceli zpět na Zemi).
Přistávací stupeň měl výšku 3,2 metru, průměr 4,3 metru (bez podvozkových vzpěr) a hmotnost 2 tuny (bez pohonných látek). Měl tvar osmibokého hranolu. Byl vyztužený hliníkovými rámy a vybavený motorem MIRA 10500 (výrobek firmy TRW) s regulovatelným tahem v rozmezí 4,7 až 47,6 kN.

Výška startovacího stupně byla 3,8 metru, průměr (dá-li se v případě tohoto nepravidelného tvaru vůbec hovořit o průměru) 4,3 m. Kabina pro astronauty měla tvar válce uloženého horizontálně o průměru 2,4 metru a délce 1,1 m. Její objem byl cca 4,6 metru krychlových. Na ni navazovala ještě jedna hermetizovaná sekce (objem cca 2,1 m3), z níž ústil stykovací uzel (průměr 91 cm) pro připojení k mateřské lodi. Do ní zasahoval i kryt startovacího motoru. Oba astronauti měli k dispozici nesmírně málo místa.

Model je velice věrnou kopií originálu, protože se nám doufáme věrně podařilo napodobit materiály, ze kterých je modul proveden, jako doplněk je zde i vystřihovací model lunárního vozidla a dvou kosmonautů. Samozřejmostí je realistické provedení měsíční krajiny, včetně měsíčního horizontu.

Návod na sestavení je u vystřihovánky v češtině, němčině a angličtině.

Zpět
Výrobce
NEWSLETTER
Chci být informován o slevách a novinkách