domů > Vystřihovánky > Modely staveb > Městské stavby

Brána Matky Boží v Jihlavě

Brána Matky Boží v Jihlavě

Výrobce
Kód
ER20 EAN: 8594042100207
Měřítko
1:150
Obtížnost
3/5
Skladem: 5 ks

Papírový model vám bude doručen přepravní službou již vytištěný (či si jej osobně vyzvednete na naší pobočce). Modely jsou tištěny na kvalitní papír s vysokou gramáží a jsou tišteny na profesionální úrovni pomocí nejmodernějších ofsetových či laserových tiskáren.
93 CZK vč. DPH

93 CZK Množství:

PopisParametryAlternativy (76)Hodnocení (0)Komentáře (0)

Středověká brána matky boží patří mezi papírové modely s měřítkem 1:150. Jedná se středně obtížny typ vystřihovánky, její obtížnost značíme číslem 3. Veškeré stavební díly jsou rozloženy na dvou stranách A4.

Je typickým symbolem města a jedinou branou, která se zachovala z pěti středověkých městských bran. Vznik se datuje spolu s výstavbou opevnění – na počátku 2. poloviny 13. století. V šestnáctém století prošla brána gotickými i renesančními úpravami, až se vyvinula do dnešní podoby. Specifická podoba je dána rozsáhlou atikou na vrcholu věže. V roce 1853 byla brána renovována a opatřena hodinami. Složité předbraní s obranými systémy bylo v roce 1862 zbouráno.

V lednu 1995 musela být brána staticky zajištěna z důvodu poklesu základů. Její koruna však byla značně porušená, takže v roce 1996 došlo k její kompletní rekonstrukci. V současnosti je brána zpřístupněna veřejnosti jako vyhlídková věž a malé muzeum jihlavského podzemí a dolování. Na bráně rovněž sídlí Jihlavská astronomická společnost a každé pondělí po setmění zde probíhají veřejná pozorování oblohy.

Zpět
Výrobce
NEWSLETTER
Chci být informován o slevách a novinkách