domů > Vystřihovánky > Doprodej

Parník Vltava a Malostranská věž
  • Zadní strana obalu vystřihovánky, BETEXA.cz Pohled na sestavený papírový model parníku, BETEXA.cz Pohled na sestavený papírový model stavby, BETEXA.cz Pohled na sestavené papírové modely, BETEXA.cz
  • Obrazový návod na sestavení vystřihovánky, BETEXA.cz

Parník Vltava a Malostranská věž

Výrobce
Kód
238
Měřítko
1:87
Obtížnost
4/5
Skladem: 4 ks

Papírový model vám bude doručen přepravní službou již vytištěný (či si jej osobně vyzvednete na naší pobočce). Modely jsou tištěny na kvalitní papír s vysokou gramáží a jsou tišteny na profesionální úrovni pomocí nejmodernějších ofsetových či laserových tiskáren.
190 CZK vč. DPH

190 CZK Množství:

PopisParametryAlternativy (5)Hodnocení (0)Komentáře (0)

Pražská paroplavební společnost a její předchůdci provozovali říční parníky od 19. století. Ještě na přelomu 30. a 40. let 20. století si rámci modernizace flotily kromě motorových lidí nechala postavit také čtyři velké kolesové parníky. Jeden z nich vám Betexa přináší v podobě vystřihovánky.

Kolesový parník Vltava, který je jednou částí vystřihovánky byl jedním z nich. Jeho délka je 53 m, šířka 5,1 m, na vodu byl spuštěn 1940. Kromě let 1942-45, kdy se jmenoval Moldau, jezdí stále pod původním názvem. V roce 1960 byl modernizován a prodloužen o nástavbu. Při celkové rekonstrukci (1991) byl přestavěn na restaurační salónní parník a byl rekonstruován parní kotel z pohonu uhlím na vytápění topným olejem.. Původní maximální počet míst byl 650, nynější kapacita je včetně sluneční terasy 200 míst. V součané době je parník v kompletní rekonstrukci. V provozu je nyní pouze parník Vyšehrad. Jiné funkční velké kolesové parníky v Česku nejsou.

Malostranská vodárenská věž (Petržilkovská) stojí na místě Kartouzského mlýna, jehož vlastníkem byl na konci 15. století Jan Petržilka - odtud název. Kamenná věž byla postavena místo původní dřevěné vodárny asi v letech 1561 - 62, v 17. století ji opravil C. Lurago v renesančním stylu. Její nádrž v horním patře měla obsah 10,5 hektolitrů a rozváděla vodu do 57 kašen na Smíchově a Malé Straně. Svému účelu sloužila do roku 1886. Dnes je uživatelem stavby Vodohospodářský rozvoj a výstavba. V letech 1987 - 88 prošla rekonstrukcí a byla prosklenou lávkou spojena s přilehlou budovou na Smíchově podle návrhu arch. J. Petříkové. Petržilkovská věž je nejnižší vodárenskou věží v Praze, je vysoká cca 34 m. Petržilkovský ostrov je nejmenší pražský ostrov o velikosti 60×10 m. Díky těmto historickým faktům právem patří tato stavba mezi papírové modely H0.

Vystřihovánky jsou ve dvou verzích: základní pro začátečníky a mírně pokročilé a pak přílohu s detaily, kterou ocení pokročilý a zkušený modelář.

Zpět
Výrobce
NEWSLETTER
Chci být informován o slevách a novinkách